آیین نکوداشت سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع توأم با پانزدهمین آئین تحلیف وکلای دادگستری در قزوین برگزار شد

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین:

  • تعامل با حاکمیت مشکلات وكلا را كاهش مي دهد
  • براي بیمه وکلا و اجباری شدن وکالت تدابيري شود

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین مهمترین دغدغه کانون وكلا را اجباری شدن وکالت در جامعه و اجرای طرح بیمه وکلا اعلام كرد و خواستار انديشيده شدن تدابيري در اين باره شد.
به مناسبت هفتم اسفند ماه، سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وكيل مدافع که با پانزدهمین آیین تحلیف 66 نفر از وکلای دادگستری استان قزوین توأم گردیده بود، مراسم وي‍ژه اين روز و با حضور فریدون همتی استاندار، محسن محبی دبیر مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران، سید سعید شاهرخی معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین، داود محمدی، سیده حمیده زرآبادی و بهمن طاهرخانی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ، دکتر جمال انصاری رییس کل دادگستری استان قزوین و با حضور وکلا و پیش کسوتان وکیل، در سالن اجتماعات ۸۰۰ نفره دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار شد.
غلامرضا تجدد در این مراسم در سخناني ضمن خيرمقدم به میهمانان و حاضران در مراسم اظهارداشت: هجمه غیر منصفانه به استقلال نهاد وکالت توسط خودی و غیر خودی ضربه به حق دفاع و حقوق شهروندی و خدشه به استقلال، ازادی و اصل نظام است که باید از آن پرهیز شود و همچنین فعالیت ستاد معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری قزوین که خدمات خوبی در موضع وکالت و مشاوره رایگان و تسخیری به مردمی که مشکلات حقوقی داشته اند ارائه شده است را تشریح نمود،
رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین بیان کرد: در سالهای گذشته تحرک خوبی در تمام زمینه ها در کانون صورت گرفته و در طول دوره اخیر برای اولین بار در یک دوره ۳ آزمون اختبار برگزار شده است که کار بزرگی است و عملی شدن این مهم را مدیون کمسیون کاراموزی هستیم.
تجدد گفت: در سه دهه گذشته ۲ بیماری مزمن بر کانون های وکلا مستولی شد، یکی تبعیض ناروای حاکمیت و برخی از رسانه ها و خصوصا صدا و سیما در قضاوت نا عادلانه نسبت به جامعه وکلا است و دیگری انفعال و گوشه گیری کانونها از فعالیتهای اجتماعی و فراصنفی است و ما به این نتیجه رسیده ایم که باید با حضور و تلاش این دردها را درمان کرده و برای دفاع از حقوق ملت، زنگار غیر منصفانه از چهره زیبای فرشته عدالت بزداییم.
وی گفت تعمیم ناروا در برخی مواقع در مقابل قصور یا تخلف محدود چند نفر وکیل به حساب همه وکلا را صحیح ندانسته و برای حل این موضوع تعامل سازنده با همه ارکان حاکمیت برای اثبات حقانیت وکلا در حفظ استقلال را لازم دانست.
وی بیان کرد: انفعال و انزوای کانون های وکلای دادگستری در سال های اخیر صدمات زیادی به این نهاد وارد کرده است و باید از این درد مزمن دوری جست.
رئیس کانون وکلای دادگستری قزوین یادآورشد: وکالت کار بسیار سنگینی است و وکیل برای یک عمر صداقت، شرافت، احقاق حق دیگران قسم یاد می کند و شرافت خود را وثیقه سوگند خود قرار می دهد، لذا وکلای پایه یک جدید باید صداقت را رویه خود قرار داده و از نگاه کاسب کارانه به این شغل شریف دوری جسته و مدافع حق و مجری قانون باشند.
تجدد تصریح کرد: از مسئولان انتظار داریم نسبت به اجباری شدن وکالت و بیمه وکالت و گسترش فرهنگ بهره مندی از وکیل در مسائل حقوقی اقدام نموده و در ضمن برای تضمین مصونیت‌ وکیل در زمان دفاع نیز اقدام لازم را انجام دهند.
در ادامه این مراسم «جان ماری شوسو نیر» وکیل برجسته فرانسوی و عضو کانون وکلای پاریس گفت: انتظار می‌رود نسبت به نقش وکیل در جامعه نگاه جدی‌تری وجود داشته باشد تا این افراد بهتر بتوانند نقش خود را ایفا کنند.
وی تصریح کرد: از گذشته تا به امروز وکیل در جوامع مختلف در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی نقش مهمی ایفا کرده‌اند. چراکه یک وکیل وظیفه‌شناس اگر آزاد باشد؛ کمتر مورد انتقاد قرار می‌گیرد.
شوسونیر بیان کرد: از آنجایی که دنیا به سرعت در حال تغییر و تحول است؛ باید به موضوعات با دورنمای بیشتری بنگریم و برای آینده، برنامه بهتری داشته باشیم.
وی افزود: برای حل مشکلات باید از ظرفیت‌های مردمی استفاده کرد که یکی از این ظرفیت‌ها کانون وکلاست.
این وکیل برجسته فرانسوی خاطرنشان کرد: وکلای دادگستری درصیانت از آزادی نقش مهمی دارند و در انجام امر وکالت باید اخلاق حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار دهند؛ البته لازمه تحقق این مهم آن است که وکلا به دانش روز مجهز باشند.
در ادامه دکتر محسن محبی، وکیل پایه یک دادگستری و رئیس مرکز تحقیقات بین المللی ریاست جمهوری در سخناني اظهاركرد: حرفه وکالت برای حرکت در مسیر رسالت حرفه ای خود نیازمند داشتن استقلال و امنیت شغلی است.

وي با بيان اين مطلب كه وکلای دادگستری درصیانت از آزادی نقش مهمی دارند و حتی در رژیم گذشته وکلا نقش مهمی در احقاق حقوق مردم داشتند؛ تصريح كرد: رئیس کانون وکلای مرکز جایگاه دادستان کل کشور رادارد و این حرفه دارای ویژگی هایی است که مبادرت به آن نیازمند آموزش است.
وی اظهارداشت: اثرگذاری در عدالت و حضور در دادگاه از کارهای وکیل است و باید دقت کرد که وکیل باید هم ادب نفس و هم ادب وکالت داشته باشد.
محبی درمورد استقلال وکیل گفت: استقلال وکلا به معنای مصونیت وکیل نیست بلکه داشتن جسارت برای دفاع کامل از موکل است.
فریدون همتی، استاندار قزوین نيز در اين مراسم ضمن تبریک روز وکیل مدافع، اظهاركرد: یکی از شاخصه های توسعه یافتگی در هر جامعه ای قانون گرایی و احترام به قانون و تن دادن به آن است و حکمرانی خوب نیز در گرو اجرای قانون است.
وي بيان كرد: درجامعه به هر میزان که قانون پذیری و قانون گرایی باشد به همان میزان به عدالت نزدیک می شویم و همه باید در این مسیر حرکت کنیم.
وی افزود: یکی از شاخصه های توسعه یافتگی در هر جامعه ای قانون گرایی و احترام به قانون و تن دادن به آن است و در کنار آن بی قانونی به هرج و مرج تبدیل می شود لذا گفته می شود قانون ضعیف از بی قانونی بهتر است.
داودمحمدي، رييس كميسون اصل 90 مجلس نيز در اين مراسم حرفه وكالت را كار ارزشمندي عنوان كرد و صریحا به تمام مسیولین استان پیشنهاد کرد که از ظرفیت بالای بالقوه کانون وکلای قزوین در تمام زمینه ها بهره جویند.
وی اعلام کرد که در روز گذشته هم به همت هیات مدیره کانون وکلای دادگستری قزوین ، جلسه ای با حضور مسئولین ارشد قضایی و معاونین رئیس کل، رییس دادگستری، مسولین انتظامی، مسئولین و روسای زندانهای استان و جمعی از وکلا و پیش کسوتان وکیل برگزار شد که این مهم نشان از تلاشها و تعاملات سارنده کانون وکلای قزوبن است و قابل تقدیر میباشد.
بخش دوم این مراسم نیز در نهایت شکوه و با نظم و دقت هر چه بیشتر، وکلای حاضر که ازمون اختبار بهمن ماه 1395 کانون وکلای دادگستری استان قزوین را با موفقیت به پایان رسانده بودند؛ وفق قانون و در حضور هیات مدیره کانون، مسئولین، نمایندگان مجلس و وکلای دادگستری سوگند وکالت دادگستری را بجا اورده و پروانه وکالت پایه یک خود را دریافت نمودند.
این مراسم شکوهمند با اجرای هنرمند خوش صدا و اهل شعر و ادب، حجت اشرف زاده به پایان رسید.


 

Gallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slide