مراسم اعطای پروانه کارآموزان سال ۱۳۹۵ كانون وكلاي دادگستري قزوين برگزار شد

به سنت هر ساله و با حضور وکلای پیشکسوت، اعضای هیات مدیره و ۴۸ نَفَر  از کارآموزان پذیرفته شده در آزمون کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۴ که بعضا با خانواده خود همراه بودند، مراسم اعطای رسمي پروانه کارآموزی کانون وکلای دادگستری استان قزوین در عصر روز چهار شنبه شانزدهم خرداد ماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد.

در اين مراسم پس از قرائت قرآن و همخوانی سرود ملی جمهوری اسلامی ایران مراسم با خواندن اشعاري زيبا توسط مجری این برنامه آغاز گردید.

در ادامه و پس از عرض خیر مقدم به حضار و مدعوین گرانقدر حاضر در برنامه از جناب آقای غلامرضا تجدد، ریاست کانون وکلای دادگستری استان قزوین جهت بیان نکاتی در خصوص اهمیت دوران کارآموزی و نیز موارد مورد توجه در این دوران دعوت بعمل آمد.

جناب تجدد بعد از سلام و خیر مقدم گویی به حضار در مراسم ضمن عرض تبریک به کارآموزان جدید و تبريك حضور ايشان در خانواده شصت هزار نفري وكلاي عضو كانونهاي وكلاي دادگستري ايران با تشكر ويژه از زحمات هيات مديره محترم و اعضاي كمسيون محترم كاراموزي براي بررسي پرونده هاي كاراموزان و زحمات كارمندان خدوم كانون وكلا بیان داشت؛پروسه كاراموزي همانند دوران مدرسه    مملو از لحظات تلخ و شيرين بسياري است كه بايد قدر لحظه به لحظه انرا دانست و برخلاف تصور نادرست موجود در جامعه از دوره کارآموزی در دیگر مشاغل، با توجه به قداست و جایگاه والای حرفه وکالت طبيعتا کارآموزی و علم آموزی در حرفه وكالت نیز همراه با قداست ويژه و دارای جایگاه متعالی است.

در این دوران است که دغدغه ارزش نهادن به حقوق جامعه و حق دفاع ملت در قلب ها و افكاریکار آموزان وكالت براي هميشه نهادینه میشود  لذا دوران کارآموزی را میتوان دوران طلایی و شروعی ارزشمند برای حرفه وکالت دانست و می بایست تا حد امکان از شرایط و امکانات موجود در این دوره همچون حضور یک وکلاي سرپرست بعنوان حامی و پشوانه علمی و اعتباری كاراموزان و یا امکان حضور در جلسات علمی و کارگاهی کاربردی كمسيون كاراموزي، نهایت بهره را برد

وي ادامه داد كه عرصه واقعي انچه كه از علم حقوق و قانون در دوره تحصيل اموخته ايد را در اين دوره و در قاب واقعيات جامعه و دادگاه ها و با فنون دفاع خواهيد اموخت.

وی در ادامه  به بیان نکاتی در خصوص وظایف کارآموزان در دوره کارآموزی و پیشنهادهایی برای بهرهمندی هرچه بیشتر از این دوران ارزشمند پرداخته و گفت.

-اول اينكه اخلاق مداري را سرلوحه خود قرار داده و براي حفظ شان كانون و وكيل تلاش كنيد چرا كه سنك بناي اين شغل مقدس اخلاق است.

-دوم اینکه احترام به پیشکسوتان و اساتید را هرگز فراموش نکرده و همواره نسبت به وکلای پیشکسوت که مایه مباهات و سربلندی کانون هستند رفتاری همراه با عزت و احترام داشته باشید.

-سوم اينكه همواره بر علم حقوق و قوانین و موضوعات نوظهور مسلط باشید و هیچگاه از علم آموزی و تلاش برای کسب آگاهی دریغ نفرمایید.

-چهارم اينكه تا حد امکان از ظرفیت وکلای سرپرست خود استفاده نمایید و سوالات و مشکلات خود را با ایشان در میان بگذارید. همفکری با وکیل سرپرست در خصوص تمامی مراحل و اقدامات پرونده های قضائی نه تنها موجب افزایش آگاهی شما میگردد بلکه ممکن است در برخی موارد مانع بروز اشکالات شکلی و یا اشتباهات موضوعی باشد.

-پنجم اينكه نگرش كاسب كارانه به شغل وكالت نداشته باشيد و اصل را بر مال اندوزی بدون توجه به موضوع پرونده ی موکل قرا ندهيد

-ششم اينكه مقررات انتظامي و تخلفات احتمالي مذكور در قانون وكالت و لايحه استقلال و قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت دادگستري  و ايين نامه هاي مربوط به ان را به دقت بخوانيد تا هم قدر و منزلت اين شغل را بيشتر بشناسيد و هم حدود و حقوق قانوني خود را بدانيد مثلا  هرگز نسبت به نتایج ارا قضایی به موکل خود قول و تضمين ندهید كه خبط بزرگي است كه بايد از ان بپرهيزيد.

-هفتم اينكه کانون وکلای دادگستری مأمن و منزل دوم شماست، در حفظ و اعتلای آن کوشا باشید و همواره با همراهی و حضور خود موجبات پیشرفت و تقویت جایگاه آن گردید و از مساعدت معنوي و مادي خود در راه كانون كوتاهي نكنيد چراکه وکالت بدون کانون وکلاي مستقل دیگر معنایی نخواهد داشت.

-هشتم اينكه با شناخت عميق تقدس اين شغل شريف به تكاليف صنفي و ملي و مدني خود در مقابل كانون و ملت و موكل عمل كنيد.

-نهم اينكه با استفاده از تمام ظرفيت وجودي خود براي حفظ استقلال نهاد مقدس كانونها قلم بزنيد و بنويسيد و بحث و مباحثه كنيد.

-دهم اينكه توانايي هاي علمي ،فني،تخصصي،هنري،ورزشي و ساير پتانسيل هاي خود را به كانون ارايه داده و ياريگر مام مهربان خود يعني كانون وكلا باشيد و در كمسيونهاي موجود در كانون حضور  فعال داشته باشيد.

-يازدهم اينكه ابزار و سلاح وكيل قانون و اصول قانوني است لذا با بهره گيري صحيح از اين سلاح هم از حقوق ملت دفاع كنيد و هم ياري رسان موكل مظلوم باشيد و هم با حفظ شان خود در مقابل قاضي و دادستان سربلند باشيد.

-دوازدهم اينكه كاراموز افتخار است لذا با افتخار در دوره كاراموزي در سربرگ و كارت ويزيت به ان اشاره كنيد و در حدود قانون رفتار كنيد.

-سيزدهم اينكه حتما در پوشش ظاهري خود و رفتار و بيان و كلام خود،بدانيد كه شما فقط متعلق به خود نيستيد بلكه متعلق به يك جامعه فرهيخته با اهداف مقدس هستيد و بايد هم شان مقام وكالت را حفظ كنيد و هم شان نهاد وكالت را و هم حق موكل محتاج عدالت را لذا همواره مسئول هستيد.

پس از سخنان آقای تجدد، کلیپی حاوی گزیده سخنان و رهنمود های بهمن کشاورز ریاست محترم اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران در مراسم تحليف سال قبل كانون قزوين برای حضار نمایش داده شد و پس از آن از جناب آقای فاروقی، وکیل پیشکسوت و رئیس یکی از شعب دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری استان قزوین دعوت شد و ایشان نیز با بیان نکاتی در خصوص اهمیت دوران کارآموزی فرمود: باید توجه داشته باشید که دوران کارآموزی مقدمه ای است بر حرفه وکالت و کارآموز می‌بایست تمامی شئونات و الزامات یک وکیل را رعایت نموده و به انجام رساند.

بسیار مهم است که کارآموز وکالت در طی انجام وظایف خود مراقب رفتار، پوشش، گفتار و منش خود بوده و همواره بر اهمیت و ارزش حرفه مقدس وکالت واقف باشد.

ایشان در ادامه سخنان خود با بیان چند خاطره شیرین از دوران پرافتخار وکالتشان سخنان خود را به پایان رساندند.

پس از پخش كليپ مخصوص وكيل در بخش پایانی این مراسم با حضور هيات مديره و بزرگان كانون  کارآموزان وکالت یک به یک به جایگاه دعوت شدند و پروانه کارآموزی خود را همراه با شاخه گلي زيبا دریافت نموده و پس از گرفتن عكس يادگاري رسما كار خود را به عنوان كاراموز وكالت شروع كردند.

در ادامه گزارش تصویری این مراسم قابل مشاهده است.

Gallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slide