مصوبات و بیانیه پایانی بیست و هفتمین نشست اسکودا در کرج – البرز

بیست و هفتمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری به میزبانی کانون البرز در تاریخ ۱۹ و ۱۳۹۵/۸/۲۰ با برگزاری مراسم افتتاحیه در شهر کرج آغاز به کار کرد. بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۳۹۵/۸/۱۹نشست اختصاصی همایش با دستور جلسه اعلامی شروع شد.

بدوا نسبت به انتخاب رییس جلسه و نظار و منشی اقدام شد. به روال معمول از ریاست کانون میزبان دعوت شد که ریاست جلسه را بعهده گیرند که مورد پذیرش واقع شد. لذا آقای جعفر رضازاده – رییس کانون میزبان- به عنوان رییس جلسه انتخاب و مورد تایید حضار قرار گرفت.

سپس در مورد انتخاب دو نفر ناظر و یک نفر منشی رای گیری شد که در نتیجه آقایان رضایی و کمیلی به عنوان ناظر و آقای طالع به عنوان منشی انتخاب شدند.

بند اول دستور جلسه – نطق های پیش از دستور جمعا به مدت ۱۵ دقیقه برای سه نفر:

مقرر شد این اقدام به صورت آزمایشی در این همایش انجام شود با تاکید بر این که هر نفر پنج دقیقه و در حیطه امور صنفی طرح موضوع نماید. آقایان رحمانی درمورد حق عضویت پرداختی به قوه قضاییه، سرداری در مورد لایحه جامع وکالت و زرعی در مورد تشکیل اتحادیه وکلا مستقل از اتحادیه کانون های وکلا به طرح موضوعات مورد نظر پرداختند.

بند دوم دستورجلسه- عضویت کانون های محترم یزد و ایلام در اسکودا

الف- پس از بررسی وصول مدارک عضویت کانون یزد به اتحادیه و متعاقب توضیحات ریاست اتحادیه، موضوع به رای گذاشته شد که در نهایت عضویت کانون یزد به عنوان بیست و چهارمین عضو اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به اتفاق آراء تصویب شد.

ب- پس از بررسی وصول مدارک عضویت کانون ایلام به اتحادیه و متعاقب توضیحات ریاست اتحادیه، موضوع به رای گذاشته شد که در نهایت عضویت کانون ایلام به عنوان بیست و پنجمین عضو اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به اتفاق آراء تصویب شد.

بند سوم دستورجلسه – بررسی لایحه جامع وکالت و مسائل مربوط به آن :

بدوا ریاست اتحادیه توضیحاتی در مورد لایحه جامع و متون تهیه شده توسط مرکز پژوهش های مجلس و  کارگروه مشترک وکلا و دولت و قوه قضاییه ارائه نمود و اضافه کرد که جدول تطبیقی این متون تهیه و در اختیار حضار قرار گرفته است. همچنین درخصوص موارد اختلاف که مورد نظر و تایید کانون های وکلا و اتحادیه نیست توضیحاتی ارائه شد.

سپس دکتر مالکی به عنوان یکی از افرادی که در تهیه متن پیشهادی کارگروه وکلا و همچنین در تعامل بانهادهای ذی ربط درمورد لایحه جامع وکالت تلاش کرده ، توضیحاتی در مورد روند کار و پیشرفت متون و نکات و موارد مورد تاکید جهت بررسی های بعدی ارائه داد  و از حضار درخواست کرد که متون ارائه شده و جدول تطبیقی را با دقت مطالعه نموده و اظهار نظر کنند تا در جلسات بعد مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر مالکی ضمن توضیحات مبسوط خود اضافه کرد ما نظارت را می پذیریم اما دخالت را نه و آنچه در متون دیگر لایحه جامع وکالت دیده می شود نظارت را با دخالت ترکیب نموده است.

بند چهارم- حق الوکاله وکالتهای تسخیری و معاضدتی

در این مورد جناب آقای کشاورز فرمودند کانون مرکز پیگیری هایی دراین خصوص انجام داده اند . جنابان آقایان سپهری از کانون کرمانشاه در مورد پیگیری های مکرر کانون کرمانشاه توضیحاتی ارائه کردند. همچنین جناب آقای آل محمد از کانون خوزستان و سرکارخانم دکتر داوودی و جناب آقای سردار زاده از کانون مرکز در این مورد مسائلی را مطرح نمودند در پایان جناب آقای دکتر حسین آبادی از کانون مرکز در خصوص ملاقات و مکاتباتی که تا کنون انجام شده است اعلاماتی داشتند در نهایت مقرر شد کانونها سوابق و اطلاعات عملکرد وکلای عضو را دراین مورد به کانون مرکز و اتحادیه ارسال نمایند تا پیگیری شود همچنین مذاکرات لازم برای پیش بینی در بودجه سنوات آتی از سوی کانون مرکز و اتحادیه انجام شود.

بند پنجم – موسسات حقوقی متشکل از افرادغیر وکیل
در این خصوص دکتر حسین آبادی اعلام داشتند اقدامات زیادی صورت پذیرفته از جمله ملاقات با مسولین مربوطه در قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و … هم چنین دکتر آذربایجانی و آقای طالع ازمرکز و دکتر لطفی از کانون اردبیل و آقایان رستمی از البرز ، دکتر فرهمندیان از بوشهر و جناب آقای جندقی از کانون مرکز به بیان ایراداتی پرداختند در نهایت مقرر شد اقدامات انجام شده در کانون مرکز، اتحادیه و سایر کانونها با هماهنگی یکدیگر تا حصول به نتیجه پیگیری شود.

بند ششم – بررسی یکسان سازی رویه کانونها در امور جاریه ( بومی گزینی، مدرک تحصیلی داوطلبان آزمون وکالت – انتقال زوجین و فرزندان )

در مورد این دستورابتدا جناب آقای کشاورزابراز داشتند برخی اقدامات در کانونها جاری است .همچنین آقایان جندقی از مرکز سراج از البرز، کیانی از چهارمحال و بختیاری، شجاع پوریان از خوزستان ،رضایی از لرستان ، فرهمند از بوشهر به عنوان موافق و مخالف به بیان توضیحاتی پرداختند که در نهایت پیشنهاد شد این موضوع از دستور خارج شود و به کارگروه مربوطه جهت بررسی ارجاع گردد و با اکثریت تصویب شد که جهت بررسی به شورای اجرایی ارجاع گردد.

بیانیه پایانی بیست و هفتمین همایش سراسری اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری ایران به میزبانی کانون وکلای البرز قرائت شد و مورد تصویب قرار گرفت . جلسه در ساعت ۱۹ روز پنجشنبه ۲۰ آبان ماه به پایان رسید .

بیانیه اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران – اسکودا

بیست و هفتمین همایش هیات عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری در روزهای ۱۹ و ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۵ با میزبانی کانون محترم البرز در شهر ساوجبلاغ برگزار شد .هیات عمومی ضمن بررسی و اتخاذ تصمیم نسبت به بندهای دستور ،موارد آتی را اعلام کرد :

۱- اتحادیه توجه قوه محترم مقننه را که اینک به بررسی لایحه جامع وکالت مشغول است به لزوم رعایت کلی ضوابط بین المللی حاکم بر وکالت که در اسناد بین المللی مضبوط است جلب می کند.
۲- اتحادیه نگرانی خود را از وضعیت حق دفاع برخی متهمان به لحاظ نحوه تنظیم تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که در حال حاضر عملا به نفی حق دفاع اینگونه متهمان در مرحله بازپرسی منجر شده است ؛ ابراز می کند و از قوه محترم مقننه می خواهد به اصلاح تبصره مذکور اقدام فرمایند .
۳- اتحادیه دل مشغولی خود را از جذب بی رویه افراد به دانشکده های بیشمار حقوق در سراسر کشور که از یک سو به افزایش شمار فارغ التحصیلان بیکار حقوق و از سوی دیگر به تنزل سطح آگهی های حقوقی دانش آموختگان این دانشکده ها منجر شده است اعلام می نماید .
۴- اتحادیه کماکان خواهان تغییر نحوه برخورد با وکلای دادگستری در مراجع انتظامی و قضایی است و هرنوع رفتاردور از نزاکت و ضوابط اخلاقی را از جانب هر کس که باشد با وکلای دادگستری محکوم می کند .
اتحادیه ضمن سپاسگزاری از کانون وکلای البرز اعلام می کند ، هیات عمومی بعدی در اردیبهشت ماه ۹۶ در تهران با میزبانی کانون مرکز برگزار خواهد شد

 


 

Gallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slideGallery slide