نخستین کنگره ملی چالش های حقوقی و قضایی بیماران روان پزشکی

همکاران علاقه مند به شرکت در کنگره ملی چالش های حقوقی و قضایی بیماران روان پزشکی که از تاریخ 5 تا 7 تیر ماه 1398 برگزار میگردد میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت این کنگره به نشانی زیر مراجعه فرمایند.

 

 

 

www.ppnc.ir

مهلت ارسال مقالات تا 10 اردیبهشت ماه 1398 میباشد.

 

پیام دبیر کنگره

در تاريخ گذشته ايران جايگاه بيماران رواني نسبت به ساير كشورهاي جهان از موقعيت ممتازتري برخوردار بوده است. در حالي كه در اروپاي قرون وسطي بیماران را مأمن شياطين مي‎دانستند، در ایران بخشي از دارالشفاء يزد به بيماران رواني اختصاص يافته بود. با ظهور ستارگان درخشاني در آسمان پزشكي ايران همچون زكرياي رازي ، ابوعلي سينا و جرجاني طب قديم ايران به اوج ترقي رسيده و چندين سده، پرچم‎دار جهان پزشكي شد. مطالعه آثار اين بزرگان به خوبي نشان مي‎دهد كه رويكردي كه در اروپاي قرون وسطي در مورد بيماران رواني وجود داشته، جايگاهي در تاريخ گذشته پزشكي كشور ما نداشته است. اما در دهه های اخیر باید اذعان نمود رویکرد بسیاری از کشورهای اروپایی به کلی عوض شده و رویکردی انسانی برای رعایت حقوق بیماران به کار گرفته شده است.

بررسي قوانين موجود در ايران نشان مي‎دهد كه اگرچه قانون مستقلي براي بهداشت روان تا كنون تدوین نشده است اما از ديرباز در مجموعه قوانين مختلف كشور، اعم از قانون مدني، قانون مجازات اسلامي، قانون امور حسبي، قانون دادن حضانت فرزندان صغير يا محجور به مادران (مصوب مرداد ماه 1364)، قانون اقدامات تأميني (مصوب ارديبهشت 1339)، قانون حمايت خانواده (مصوب بهمن ماه 1335) و قانون اجازه پرداخت حق الزحمه به بيماران رواني كه در كارگاههاي حرفه‎اي و يا رشته‎هاي خدماتي به كار گمارده مي‎شوند به جنبه‎هاي مختلف حقوق بيماران رواني پرداخته شده است. در اين قوانين از اصطلاحاتي همچون جنون، سفيه، اختلال مشاعر و … استفاده شده است كه از نظر علمي بر سر تعريف روشن و مشخص آنها توافق وجود ندارد ولي به هر حال توانسته است تا حدودي مشكلات و معضلات بيماران را پاسخگو باشد. در مجموعه قوانین موجود همچنان ابهاماتی وجود دارد که حقوق بیماران نادیده انگاشته شده است. از جمله آنها می توان به جنبه هایی از قوانین قیمومت، بستری اجباری و بیماران کیفری اشاره کرد. علاوه براین، در قوانین موجود از برخی واژه ها استفاده شده است که موجب انگ اجتماعی بوده و نیازمند بازنگری است. برای بررسی همه جانبه مباحث مربوط به حقوق بیماران روانی انجمن احبا در نظر دارد تا با حضور صاحب نظران ذیربط، “نخستین کنگره چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانی” را برگزارنموده و جنبه های مختلف مربوط به حقوق بیماران در قوانین موجود کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهد. اینجانب امید دارم که صاحب نظران و پژهشگران رشته های مختلف اعم از حقوقدانان، روانپزشکان، روانشناسان، مددکاران و سایر رشته های مرتبط با مشارکت حداکثری خویش چه با ارسال مقاله و چه با حضور خویش، باعث غنای هر چه بیشتر محتوی این کنگره شوند. در پایان امیدوارم که این کنگره  در مسیر شناسایی حقوق بیماران روانی بتواند گامی فرا پیش نهد.

مهدی نصراصفهانی

دبیر علمی کنگره