Taking too long? Close loading screen.

نشست هم اندیشی بانوان وکیل

در هم اندیشی بانوان عضو کانون وکلا بررسی شد

از لزوم حضور فعالانه تا رفع مشکلات معیشتی بانوان وکیل

نشست هم اندیشی پیرامون مشکلات و موانع صنفی بانوان وکیل با حضور اعضای کمیسیون بانوان کانون وکلای دادگستری استان قزوین برگزار شد.

در این نشست که به همت  کمیسیون بانوان، خانم ها فریبا رضایی ،ماندانا اسلامی، مهناز شیرازی، تانیا محمدی و الهام اسدی بر گزارشد، فریبا رضایی درباره علت برگزاری این نشست و لزوم طرح و بررسی دغدغه های بانوان وکیل گفت: در این دوره، کمیسیون بانوان با دو رویکرد فعالیت در حوزه امور صنفی بانوان وکیل و امور بانوان در عرصه های اجتماعی فعالیت های خود را آغاز کرده است. از طرفی، در راستای رسیدگی به مشکلات صنفی بانوان بر آن شدیم تا با دعوت از همکاران وکیل و کاراموز  ابتدا مشکلات همکاران بانو را شناسایی کرده و سپس باهم اندیشی راهکاری برای مشکلات شان بیابیم.

مسئول کمیسیون بانوان کانون وکلای استان افزود: یکی از شاخصه های توسعه و رشد در جوامع، حضور فعال بانوان در عرصه های اجتماعی است و تجربه نیز ثابت کرده که هر جا بانوان حضور فعال داشته اند بسیار اثر گذار و توانمند عمل کرده اند .

معاون دادستان کانون اضافه کرد: بانوان وکیل که قشر فرهیخته جامعه هستند، به لحاظ موقعیت شغلی مسئولیت سنگین تری در جهت پرداختن به دعدغه های اجتماعی دارند.

این عضو کمیسیون بانوان خطرات پیش روی استقلال نهاد وکالت را مورد اشاره قرار داد و گفت: این روزها استقلال نهاد وکالت با تهدیدهای جدی روبرو است. از این رو باید تلاش کنیم که با حضور پررنگ و فعال در جامعه بتوانیم با اقدامات خود نسبت به شناساندن جایگاه رفیع وکالت اقدام کنیم و ذهنیت مخدوش شده عامه مردم نسبت به حرفه وکالت را در جامعه تغییر دهیم.

دیگر سخنران این نشست، مهرنوش کیانی فرد، وکیل پایه یک دادگستری با تشکر از کمیسیون بانوان برای تشکیل این نشست و لزوم استمرار آن؛ حفظ امنیت وکلا را یکی از امور ضروری دانست و از کانون وکلاء خواست تا تدابیری در راستای افزایش امنیت جانی و روحی وکلا بیندیشد.

عضو کمیسیون کارآموزی کانون وکلا، مشکلات معیشتی و اقتصادی وکیل بانوان را که این روزها بسیاری از وکلا با آن مواجه هستند، از دیگر دعدغه های وکلای بانو دانست و اظهارکرد: ما وکلای بانو باید تلاش کنیم تا نگاه جامعه را به بانوان وکیل مبنی بر عدم توانایی کافی در امور وکالتی تغییر دهیم.

دادستان سابق کانون وکلا از بانوان وکیل خواست تا با حضور فعال در کانون نسبت به طرح و حل مشکلات صنفی اهتمام ورزند.

سوری کبیری وکیل دادگستری داشتن پوشش مناسب و رعایت شئونات وکالت را برای بانوان وکیل حائز اهمیت دانست و در خصوص مشکل معیشت وکلای بانو بیان کرد: اشراف به موضوعات حقوقی و کیفری و فعالیت به صورت تخصصی یکی از راهکارهای موثر جهت بهبود وضعیت معیشتی وکلا است .با وجود آنکه، یک سوم جمعیت وکلای کانون را بانوان وکیل تشکیل می‌‎دهند؛ اما متاسفانه حضور آنها در انتخابات هیات مدیره کانون بسیار کمرنگ و ضعیف است.

دکتر انسیه مطیعی، وکیل پایه یک دادگستری نیز حل مشکلات معیشت بانوان را حائز اهمیت دانست و بیان کرد: ارتباط کانون وکلا با مراکز دولتی و غیر دولتی و معرفی وکلای متخصص به این مراکز می‌تواند در رفع معضل معیشت بانوان وکیل اثر گذار باشد. کانون می‌تواند با مدیریت عالی و معرفی وکلای داوطلب به مراجع مذکور، گامی بلند در جهت حل مساله اشتغال بانوان بردارد.

الهام اسدی، نیزعضو کمیسیون بانوان حفظ شئونات وکالت در دادرسی و احترام متقابل بین طرفین دعوا و وکلای طرفین را بسیار مهم دانست و تاکید کرد که «رعایت احلاق حرفه ای وکالت در محاکم از ضروریات شغل وکالت است.»

لادن عباسی، عضو کمیسیون داوری کانون وکلای دادگستری معطلی وکلای بانو در مراجعه به برخی محاکم که باعث اتلاف وقت میگردد را مورد اشاره قرار داده که به گفته ی او این اتفاق یکی از معضلات بانوان وکیل است.  مسئول اسبق کمیسیون بانوان همچنین بر رعایت اخلاق حرفه ای و پوشش مناسب تاکید کرد.

زهرا صالحی وکیل دادگستری فرهنگ سازی توانمند بودن بانوان وکیل را مطرح و بر ضرورت فرهنگ سازی  جهت تغییر ذهنیت جامعه نسبت به بانوان وکیل تاکید کرد.

 

این وکیل پایه یک دادگستری نحوه ارتباط وکیل با موکل و محاکم را مهم برشمرد و گفت: پوشش مناسب با حرفه وکالت را از ضروریاتی دانست که بانوان وکیل میبایستی به آن پایبند باشند.

همچنین راضیه تقی پور، عضو کمیسیون روابط عمومی کانون وکلا اظهار کرد: ما وکلای بانو تکلیف داریم برای ارتقاء جایگاه و شان کانون تلاش کنیم و حضور پررنگتری در امور داشته باشیم. حتی بانوان وکیل می توانند با تاسیس مجمع بانوان وکیل اقدامات موثری در حوزه وکالت به انجام رسانند.

 

مریم شفیعی عضو شورای برنامه ریزی کانون وکلای دادگستری نیز بیان کرد: پایین بودن آمار شکایت از بانوان وکیل در دادسرای کانون حکایت از مسئولیت پذیر بودن و حساس بودن بانوان وکیل در پیگیری پرونده های شان دارد. او همچنین توجه به معیشت وکلای بانو و ارائه راهکار برای خروج از وضعیت فعلی را ضروری دانست.

 

ماندانا اسلامی، عضو کمیسیون بانوان کانون وکلای قزوین نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، گفت: طی پایشی که دبیر کمیسیون، خانم تانیا محمدی در خصوص آمار وکلای بانو از لحاظ تاهل و تجرد و رده سنی و …  انجام داده، خوشبختانه کانون وکلای قزوین ظرفیت بسیار خوبی از لحاظ کمی و کیفی برای حضور بانوان وکیل دارد که این حضور می تواند منجر به ارتقا جایگاه کانون شود.

دکتر نازنین عطاری، عضو اداره معاضدت کانون وکلای قزوین بالابودن مالیات  و عدم تناسب آن با درآمد بانوان وکیل را از عوامل تشدید کننده مشکلات معیشتی بانوان وکیل دانست و از لزوم ایجاد تعامل با اداره دارایی برای حل این معضل سخن گفت.

شادی احمدی، وکیل پایه یک دادگستری و دادیار دادسرای انتظامی کانون نیز در پایان نشست، رعایت اخلاق حرفه ای را از ضروریات شغل وکالت برشمرد و بر آموزش به عنوان یکی از اقدامات ضروری در کانون وکلا تاکید کرد.

 

همچنین در این نشست بانوان وکیل  سلطانخواه آقایی محمد بیگی و سایر وکلا و کارآموزان، نقطه نظرات خود در خصوص مسائلی چون تعرفه وکالت، ایجاد روحیه نشاط در بانوان وکیل، برنامه های آموزشی، مشکلات  دوران کارآموزی و لزوم آموزش فن دفاع را به تفصیل بیان کردند.

در پایان، فاطمه گلنار، رئیس شعبه دوم دادگاه انتظامی کانون وکلای قزوین ضمن جمع بندی موضوعات مطرح شده در نشست، اعضا را به همدلی اتحاد و انسجام دعوت کرد و رعایت احلاق حرفه ای را برای بانوان وکیل ضروری دانست. عضو اسبق هیات مدیره کانون وکلای قزوین بالا بودن رتبه علمی پذیرفته شدگان آزمون وکالت  را نشان دهنده توانمندی بالای بانوان دانست و از بانوان وکیل خواست با تلاش بیشتر زمینه رشد و بالندگی خود را در حرفه وکالت فراهم کنند.

 


ارسال یک پاسخ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.